
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 2.2 µF |
| Voltage Rating (DC) | 10 V |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 1.6002 mm |
| Width | 787.4 µm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X6S |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Height | 900 µm |
| Material | Ceramic |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 10 V |
| Thickness | 889 µm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Schedule B | 8532240020 |
Stock: 1160
Distributors
pcbx
Unit Price$0.11273
Ext.Price$0.11273
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.11273 | $0.11273 |
| 10 | $0.06386 | $0.63860 |
| 50 | $0.04505 | $2.25250 |
| 100 | $0.03942 | $3.94200 |
| 500 | $0.02989 | $14.94500 |
| 1000 | $0.02698 | $26.98000 |
| 3000 | $0.02305 | $69.15000 |
